MENU
Ana Sayfa / Pratik Bilgiler / Makarnanın Öyküsü

Makarnanın Öyküsü

 

Kim Buldu?

Eski Roma, Arap ve Çin medeniyetlerinde makarnanın kullanıldığını çeşitli tarihi kaynaklar belirtmektedir. Roma yakınlarında bulunan Cerveteri’de yapılan kazılarda, Eski Roma dönemine ait makarna yapımında kullanılan aletler bulunmuştur. Romalıların “Lagana” dedikleri Lasanya türü makarnanın da bu döneme ait olduğu düşünülmektedir. Milattan sonra 1. Yüzyılda yaşamış olan Apicio “De re coquinaria” adlı eserinde “Lagana” yani söz etmektedir.

            Arap medeniyetinde ise makarna ile ilgili kaynağa daha çok rastlamaktayız. 10. Yüzyılda makarnanın kervanlar ve gemilerle nakledildiği, büyük fetihlerle birlikteçeşitli milletlerin de bu şekilde ilk defa makarna ile tanıştığını Arap tarihçilerinin eserlerinden öğreniyoruz.

            Çin medeniyetinde ise makarna kullanımı daha eskilere dayanıyor. Milattan önce 1700 yıllarında Çin’de makarna tüketildiği bilinmektedir. Kaşif Marco Polo’nun Çin’e yaptığı seyehat sonrasında 1292 yılında beraberinde “Spaghetti” adı verilen makarna çeşidini getirdiği bilinmektedir.

            Sonuç olarak makarnanın birçok medeniyette kullanıldığı ve farklı şekillerde üretildiğini görüyoruz. Makarna zamanla gelişen teknolojinin kullanımıyla daha modern bir hale gelmiştir.

 

Nasıl Yayıldı?

            Makarnanın yayılasını sağlayan iki unsur vardır. Bunlardan birincisi teknoloji… Öncesinde makarna ev yapımı olduğundan dolayı üretimi sınırlıydı. 18. Yüzyılda üretimde kullanılabilecek makinaların geliştirilmesiyle birlikte fabrikalarda üretilmeye başlandı. Teknolojinin gelişmesi, yeni metotların kullanılması ile ucuz ve bol üretim imkanını yakalayan makarna sektörü, 20. Yüzyıldan başlayarak sürekli artan talebe cevap vermeye çalışmaktadır. İkinci unsur olan makarnanın besleyici özelliği tespit edilmesi makarnaya olan talebi sürekli artırmıştır.

Makarnanın Hammaddesi ve Üretimi

Makarnanın hammaddesi olarak, Triticium Durum Buğdayı çeşitleri ile Triticium Aestivum Buğdayının sert çeşitleri kullanılmaktadır. Bu buğday çeşitlerinden irmik verimi yüksek (max. %65), camsı lığı %50'nin üzerinde, proteini %l3.5 -14.0 arasında, sarı pigmenti 5-7 ppm civarında bulunan, lipoksidaz aktivitesi düşük olanlar tercih edilir. Bu özelliklere sahip buğdaylar, değirmende öğütülerek değişik partikül büyüklüklerinde irmik elde edilmekte ve belli aralıktaki partiküller üretim için kullanılmaktadır. Makarnanın asıl hammaddesi olan irmiğe, su ve çeşidine göre vitamin, mineral, katkı maddelerinin ilavesi ile besleyici değeri yüksek, albenisi fazla ve lezzetli makarnalar üretilebilmektedir.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.